Menu Zavřeno

Liposukce břicha – bez pohybových aktivit a správného stravování může být efekt zákroku jen krátkodobý!

Liposukce břicha je populární chirurgický zákrok, který může výrazně změnit vzhled vašeho těla, když se vám nedaří zhubnout. Pro udržení ideálního výsledku je ale důležité správné stravování. A nejen to. Bez cvičení se zřejmě také neobejdete. Následující řádky vám poskytnou maximum informací o tom, jak efekt liposukce břicha udržet co nejdelší možnou dobu. A to právě prostřednictvím vhodné stravy a přiměřené fyzické aktivity.

 

Liposukce břicha – jak na dlouhodobý efekt?

Po liposukci břicha je nezbytné držet se vyváženého jídelníčku, aby se zabránilo opětovnému nárůstu množství tuku v dané oblasti. Vyvážená strava by měla obsahovat vysoký podíl bílkovin, zdravých lipidů a komplexních sacharidů. Je také důležité vyhnout se nadměrnému příjmu průmyslově zpracovaných potravin a rovněž cukrů, protože by vás to brzy přivedlo tam, kde jste byli. 

Kromě toho je rozumné udržovat pravidelný pohybový režim, který samozřejmě podporuje metabolismus a udržuje tělo ve zdravé kondici. Vhodný pohyb může zahrnovat nejrůznější aktivity. Může to být chůze, běh, plavání nebo třeba jízda na kole, stejně jako posilování těch správných svalů. Také je doporučeno pít dostatek vody a dodržovat pravidelný spánkový režim. Pomáhá to udržet tělo v optimálním stavu a v celkové pohodě.

 

Úprava stravovacích návyků

Po liposukci břicha je důležité upravit jídelníček tak, aby přispěl k rychlejšímu hojení a hlavně k udržení dosaženého výsledku. Správná strava dokáže zázraky. Důraz by měl být kladen na vyvážené jídlo bohaté na bílkoviny, ovoce, zeleninu a celozrnné produkty. Je rovněž klíčové omezit příjem tzv. “hotovek”, tedy předem připravených, průmyslově zpracovaných jídel. Jedině tak máte šanci vyhnout se opětovnému nežádoucímu přibývání na váze. Menší porce, zato však pravidelné, mohou také přispět k lepšímu zotavení a udržení zdravé hmotnosti. Konzumujte především toto:

  • Vysoce kvalitní proteiny – zařaďte do svého jídelníčku potraviny bohaté na bílkoviny, jako libové maso, ryby, vejce, luštěniny a tofu.
  • Komplexní sacharidy – preferujte komplexní sacharidy obsažené v celozrnném pečivu, ovesných vločkách nebo hnědé rýži.
  • Zdravé tuky – začleňte do svého jídelníčku zdravé tuky, najdete je v avokádu, v olivovém oleji nebo v různých druzích ořechů.
ČÍST  Mýtus o bolestivosti epilace laserem: jaký je skutečný pocit během zákroku 

Plánováním jídla k lepší kontrole

Plánování jídel může pomoci udržet konzistentní stravovací režim a zabránit přejídání. Zvažte přípravu jídel předem a sestavení jídelníčku na celý týden, abyste si zajistili vyvážený příjem živin. Tento přístup vám navíc usnadní nakupování i vaření, ale především vám pomůže lépe kontrolovat porce a optimální složení potravin. Zapojte do plánování i menší zdravé svačinky – rozhodně vám to prospěje! 

 

Forma pohybu závisí i na aktuální kondici

Vhodný typ cvičení, po kterém sáhnete po liposukci břicha, závisí především na vaší aktuální fyzické kondici a také na doporučení lékaře. Aerobní cvičení – rychlá chůze nebo plavání, to je pro spalování tuků to nejlepší, zatímco posilovací cviky pomáhají budovat svalovou hmotu a zlepšují tolik důležitý metabolismus.

Jak na fyzickou aktivitu? Postupně!

Obézní lidé to nemají snadné. Nechcete znovu přibrat? Cvičte! Cvičení po liposukci břicha by ale mělo být především postupné a mělo by se zaměřovat na spalování tuků, posílení svalů a zlepšení celkové kondice. Začněte s lehkými cviky, hodně choďte, zkuste trochu plavat a postupně přecházejte k intenzivnějším formám cvičení. Zkraje je důležité vyhnout se náročným formám pohybu, jako je intenzivní běh nebo skákání. Dokud vám to nedovolí váš lékař, do náročného pohybu se nepouštějte! Vždy se ujistěte, že vaše cvičení schvaluje odborník, abyste předešli možným komplikacím.

Pro lepší výsledky

Jak jsme řekli, po liposukci je důležité zvolit ten správný cvičební režim, který neuškodí hojení a zlepší výsledky zákroku. Zkuste to nejprve zlehka, třeba jemným strečinkovým cvičením, abyste podpořili krevní oběh a zabránili otokům. Postupně přidávejte mírně intenzivnější cvičení, vždy s ohledem na doporučení ošetřujícího lékaře a na aktuální stav vašeho těla:

  • První týdny – začněte s lehkou aktivitou (svižnější chůze nebo jemné strečinkové cviky).
  • Středně pokročilé cvičení – po prvních týdnech postupně přidejte nenáročné aerobní cvičení a lehké posilovací cviky.
  • Pokročilé cvičení – po konzultaci s lékařem můžete začít s intenzivnějším cvičením, včetně kardio a silového tréninku.
ČÍST  Mýtus o bolestivosti epilace laserem: jaký je skutečný pocit během zákroku 

 

Význam hydratace nesmíte podcenit!

Dostatečná hydratace je pro udržení zdravého metabolismu a tedy i pro dlouhodobý efekt podstoupeného zákroku nesmírně důležitá. Voda pomáhá tělu zbavovat se toxinů a podporuje celkové zdraví pokožky, což je práve po liposukci velice důležité. Při nedostatečné hydrataci může docházet ke zpomalení metabolických procesů, což také negativně ovlivňuje regeneraci těla. Dostatek vody zkrátka napomáhá rychlejšímu uzdravování a obnově pokožky. Význam hydratace byste určitě neměli podcenit!

 

Lékař bude vaší oporou

Než začnete s jakoukoliv dietou nebo s pohybovými aktivitami, je důležité vše pečlivě konzultovat s ošetřujícím lékařem. Jedině ten vám může poskytnout individuální doporučení zohledňující jak prodělaný zákrok, tak váš celkový zdravotní stav. Lékař bude vaší oporou při rekonvalescenci a pomůže vám také s tím, abyste si štíhlejší tělo udrželi tak dlouho, jak je to jen možné. 

Mějte však na paměti, že je to běh na dlouhou trať. Samotná liposukce je jen prvním krokem k vaší vysněné postavě a ke zdravějšímu životu. Je to výchozí bod, po kterém musí následovat trvalá změna životního stylu. 

Více se hýbejte a jezte s rozumem! Jedině tak bude efekt liposukce skutečně dlouhodobý!

Posted in Krása